Nederland krijgt een vernieuwd landelijk sirenenetwerk dat onderdeel wordt van een bredere waarschuwingsketen voor onder meer militaire dreigingen. Het systeem vervangt het huidige waarschuwingsnetwerk en wordt gekoppeld aan detectiesystemen van Defensie. Daarover hebben ministers David van Weel (Justitie en Veiligheid) en Dilan Yeşilgöz (Defensie) afspraken gemaakt. Het bestaande netwerk van WAS-palen blijft in ieder geval nog tot 2028 in gebruik.
Minister Van Weel benadrukt het belang van de samenwerking tussen systemen: “Dat de systemen gaan samenwerken is nieuw en een belangrijke stap die nodig is om voorbereid te zijn op de dreigingen van deze tijd.” Volgens hem zorgt de landelijke dekking en centrale aansturing ervoor dat sneller kan worden gehandeld. “Als Defensie een dreiging detecteert, worden mensen direct gealarmeerd via NL-Alert en het innovatieve sirenenetwerk.”
Het nieuwe systeem vormt een aanvulling op NL-Alert en moet ervoor zorgen dat mensen op meerdere manieren gewaarschuwd kunnen worden. Daarmee wordt de afhankelijkheid van mobiele telefoons verminderd. Van Weel: “Maar ook bij overstromingen of andere crisissituaties kunnen we mensen in een bepaald gebied alarmeren. Nederland wordt daar weerbaarder en crisisbestendiger door.” De komende periode wordt het plan verder uitgewerkt.


















